« Úvod | VÝLET S KRAKOVANSKÝMI ... »

VÝLET

.výlet 2013
Letošní výlet krakovanských zahrádkářů se uskutečnil v sobotu 31.srpna. Bylo krásné letní počasí
První překvapení nám připravil pan Dašek, který zajišťoval dopravu. Očekávali jsme jeho tradiční autobus Karosa a byli jsme mile překvapeni, když přijel velký moderní autobus. Sice tento autobus je o něco dražší, ale zato pohodlnější a spolehlivější. Také má větší kapacitu a mohlo nás jet tedy o několik výletníků více.
První cíl naší cesty byl státní zámek Mnichovo Hradiště, který je ve správě Národního památkového ústavu. Vybrali jsme si první prohlídkový okruh a to Valdštejnské interiéry a třetí okruh, hrobku Albrechta z Valdštejna. Původně na vyvýšině nad městem vzniklo hospodářské zázemí nedalekého kláštera Hradiště, někdy v polovině 13.století. Začátkem 17.století zde vybudoval rozsáhlý renesanční zámek Václav Budovec z Budova. V bitvě na Bílé Hoře, kterou skončilo Stavovské povstání se však postavil na stranu českých stavů a byl proto mezi prvními popraven na Staroměstském náměstí spolu s dalšími 26 odsouzenými. Jeho majetek propadl panovníkovi Ferdinandu II. a ten za odměnu daroval zámek Mnichovo Hradiště Albrechtovi z Valdštejna, který byl věrný panovníkovi. Tak se dostal zámek do držení Valdštejnů a ti ho drželi až do r.1945. Zámek byl několikrát přestavován, zejména na přelomu 17. a 18. století získal barokní podobu. Dnešní podoba mnichovohradišťských zámeckých interiérů i po všech úpravách připomíná atmosféru 18. Století.
Po prohlídce vlastního zámku jsme se vydali k hrobce Albrechta z Valdštejna, která je umístěna v kapli sv. Anny. Cestou parkem jsme se zastavili v zahradním pavilonu, kde byla umístěna prodejní výstava chráněných dílen mladoboleslavska . V kapli byl krátký úvod průvodkyně a následovala individuelní prohlídka lapidária barokních soch a exposice o životě válečníka Albrechta z Valdštejna. Neklidný život známého dobrodruha a vojevůdce z třicetileté války měl nepřímo pokračování i poté, co jej ukončila císařem objednaná vražda v r.1634 v Chebu. Tělo mrtvého generalissima bylo v tichosti pohřbeno v kostele kláštera ve Stříbře, po dvou letech převezeno do Valdic. Ostatky Albrechta byly převezeny do této kaple v r.1785, do té doby odpočíval v kostele kartuziánského kláštera ve Valdicích u Jičína. Po zrušení tohoto kláštera, který se později stal známou trestnicí, byl přestěhován definitivně do kaple sv.Anny.
To už nám docela vyhládlo a tak hurá do Podzámecké restaurace na oběd. Prostor pro nás byl připraven, obsluha rychlá, jídle výborné, pivo dobře vychlazené a tak panovala všeobecná spokojenost. Po obědě jsme odjeli do muzea v Dobrovici, kde nás čekala náročná prohlídka exposice cukrovarnictví.
Byli jsme rozděleni do dvou skupin a vydali se do historických prostor památkového objektu bývalé sýpky. Vybrali jsme si první okruh a to historii a současnost cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství. Ve výstavním sále se nám promítl film o výrobě cukru. Dále nás zaujaly české vynálezy a patenty v cukrovarnictví, model lihovaru a výroba kvasného lihu, 200 let pěstování cukrové řepy, cesta od homole ke kostce cukru, model moderní výroby cukru v nejstarším cukrovaru v Evropě, a další zajímavosti, s kterými nás pan průvodce velmi pěkně seznámil. Už nám nezbyl čas na prohlídku výstavy modelů autíček, nákladních a užitkových aut .
Další a poslední zastávkou byl pohádkový hrad a zámek Staré Hrady. Okamžitě po příjezdu začala prohlídka exposice Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. V hradních a zámeckých prostorách je mnoho tisíc exponátů, které představují život prostých lidí, měšťanů a šlechty z dob Františka Josefa. Tuto sbírku sem umístili noví majitelé hradu. Původně zde stál hrad ze 14.století,koncem 16. Století byl přebudován na pohodlnější renesanční sídlo. Pozdější majitelé Šlikové bydleli střídavě v Kopidlně a Jičíněvsi a Staré Hrady sloužili jako hospodářské centrum. Postupně stavba chátrala, v 19.století se dokonce zřítilo západní křídlo. V r.1960 padlo rozhodnutí o demolici – památku však místní nadšenci v čele s učitelem Homolkou zachránili a začali opravovat. Dnešní slušivou podobu vtiskli Starým Hradům noví majitelé – manželé Sukovi. Zchátralý objekt od obce zakoupili, zrekonstruovali a od r.2008 otevřeli veřejnosti. Díky nadšení nových zámeckých pánů se podařilo objekt oživit novými zajímavými exponáty, kromě hodinářského a kupeckého krámku třebas i barokní kuchyní. Pro děti i dospělé je možno navštívit zámecké pohádkové sklepení, hradní pohádkovou půdu a čarodějnou Bestyjolu. Především děti zaujmou pohádkové bytosti, které se nově usadily i na hradě a zámku – draci, dráčkové, dračí princové a rytíři, víly a skřítkové. Nakonec vás přijme v Dračí královské komnatě i samotný dračí král Rozumbraďák XVI. se svou dračí královnou a třemi dračími princeznami.
Po skončení prohlídky jsme utrmácení poseděli v podzámku u dobré klobásky a už horšího piva, poté už rovnou domů. Poslední plánovanou zastávku a to zahradnické centrum ve Velkém Oseku jsme odložili na příště. A už se můžeme těšit na příští výlet, který připravíme zase do nedalekého okolí.
Ještě využíváme této možnosti a zveme všechny obyvatele Krakovan a okolí na již devátou výstavu HOBBY A ZAHRADA, která jako obvykle proběhne v místní tělocvičně o posvícení, tedy 21 až 22.září. Bližší údaje jsou na plakátech.

výlet 2013

počítadlo.abz.cz

Template By Blogger Templates
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se