« Úvod | VÝLET S KRAKOVANSKÝMI ... »

Se zahrádkáři za poznáním.


Jako každoročně, tak i letos uspořádala základní organizace Českého zahrádkářského svazu zájezd za poznáním krás naší vlasti. Tentokrát vybral trasu předseda ZO nenáročnou na kilometry. Jako by věděl, že budou problémy s vehiklem zvaným autobus. Hned při hodnocení výletu bylo rozhodnuto, že příště bude zajištěn kvalitní a spolehlivý autobus od jiné firmy. Ale zpět k sobotě 30.8.2014.
Za krásného počasí jsme se vydali k první zastávce a to návštěvě zahradnického centra Hortis Čáslav. V malebném prostředí plném barev a zeleně je připraven široký sortiment řezaných a hrnkových květin, listnatých a jehličnatých dřevin, vzrostlých stromů a solitér, květináčů, hnojiv, keramiky, trvalek, travin, potřeb pro zahrádkáře a zahradníky. Lákálo nás krásné posezení u jezírka s vodopádem nebo v rozáriu či v úhledné restauraci. Opravdu pěkný začátek výletu.
Druhá zastávka byla v národním muzeu zemědělské techniky Čáslav , pobočce Zemědělského muzea Praha. Muzeum se nachází v objektu bývalého vojenského autoparku postaveném v 60.letech těsně za městem. Národní zemědělské muzeum získalo tento objekt nejprve zápůjčkou a v roce 2002 do užívání od armády ČR. Depozitáře a exposice jsou umístěny ve zděných, zčásti i v montovaných halách. Muzeum vystavuje v současnosti ve dvou expozicích unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské i zahraniční výroby. Dále stabilní motory, historické mlátičky i řadu kombajnů, kterými byly postupně vybavovány tehdejší JZD a to od prvních SK 4 až po poslední stroje z NDR. Také nová hala s práškovacími letadly pod stropem, s několika názornými exponáty, které se nechaly uvádět do pohybu vlastní silou, se líbily hlavně dětem.
Třetí zastávka byla návštěva zámku ve Žlebech. Tento zámek, jako vystřižený z pohádkové knížky, bývalý hrad, se vypíná na skalním ostrohu nad stejnojmenným městečkem. Nad vstupní branou nás uvítal poloreliév zubra, který měli majitelé ve svém rodovém znaku. Během své historie prošel mnoha proměnami. Jako raně gotický hrad jej založili v r.1289 Lichtenburkové, po vypálení husity byl přestavěn pozdně goticky, v 16.století upraven renesančně a za posledních majitelů Auerspergů, kteří jej vlastnili od r.1746, přebudován na barokní zámek. Romantické 19.století Auerspergy inspirovalo k další rozsáhlé novogotické přestavbě, která objektu vrátila vzhled idealizovaného středověkého sídla. Čtyřkřídlý objekt má směrem do nádvoří patrové arkády, pocházející z doby renesance, dominantou je válcová věž. Komnaty jsou vybaveny dobovým mobiliářem ze 16. a 17.století. Největší a nejhezčí je rytířský sál v 1.patře. Prohlédli jsme si i rozsáhlou zámeckou kuchyni s původním vybavením. Exposice zbroje, chladných i palných zbraní je jednou z největších u nás. Po prohlídce byl zajištěn oběd v restauraci U Kosů, po počátečních problémech všem chutnalo.

Poslední zastávkou byla prohlídka historického jádra města Chrudim s průvodcem. Chrudim je největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny asi 10 km od Pardubic. Město se chlubí jednou z největších památkových zón ve východních Čechách. Má zachovanou středověkou strukturu se starými hradbami. Mezi nejkrásnější dominanty patří trojlodní novogotický chrám Nenebevzetí Panny Marie, Mydlářovský dům, monumentální renesanční objekt s arkádovým průčelím doplněným alegorickými reliéfy. Dnes v něm sídlí světoznámé Muzeum loutkářských kultur, které jsme také navštívili. Exposice začíná kočovnými loutkáři, ve druhém patře je exposice Loutka a moderna, kde prim hraje Spejbl a Hurvínek. Dále je tam vystaveno spousta maňásků. Ve třetím patře jsou loutky z orientu, stínové divadlo, loutky z Barmy a Japonska, stínové loutky z Číny a Indonésie. Unikátem je vietnamská vodní loutka. Muzeum bylo otevřeno v r.1972. Základem sbírky se stala soukromá sbírka Jana Malíka. Dnes vlastní muzeum více než 45 000 sbírkových předmětů. Je zde také herna pro děti a obchod s posezením a tematickým sortimentem. V herně se líbilo zejména dětem z naší výpravy.
Při návštěvě muzea se pokazilo počasí, trochu zapršelo, poseděli jsme v cukrárně s výborným sortimentem, mezitím pršet přestalo a plni dojmů jsme nastoupili do autobusu a ujížděli k domovu. Až na potíže s autobusem se zájezd líbil a už připravujeme zájezd příští, který by měl být opět na konci srpna 2015 a všechny zájemce srdečně zveme. Výběr fotografií si můžete prohlédnout ve fotoalbu.

výlet2014

počítadlo.abz.cz

Template By Blogger Templates
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se