« Úvod | VÝLET S KRAKOVANSKÝMI ... »

První podzimní den je tu .... vážně. Ať chcete nebo nechcete.Podzimní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního disku přechází na své zdánlivé dráze po obloze přes světový rovník, ze severní na jižní polokouli. Prakticky to znamená, že Slunce je přesně nad zemským rovníkem
Astronomický podzim začíná právě podzimní rovnodenností, obvykle 23. září, a končí zimním slunovratem, obvykle 22. prosince. Tak je chápán podzim obecně a tak se to učí i děti ve škole. Existují však i jiné způsoby dělení roku na roční období, například podle hlediska meteorologického nebo vegetačního. Meteorologové považují za podzim ucelené období tří měsíců od 1. září do 30. listopadu. A analogicky je to i se zimou (prosinec až únor), jarem (březen až květen) a létem (červen až srpen). Pokud máme na mysli astronomický podzim, tak jeho začátek se řídí právě okamžikem podzimní rovnodennosti. Meteorologický podzim začíná podle kalendáře vždy 1. září. Dá se říci, že meteorologické vymezení ročních období lépe odpovídá obvyklému průběhu počasí. Podstatné je, že počasí a příroda se podle kalendáře ale přesně stejně neřídí. To všichni známe, někdy přijde první sníh už koncem října, jindy až po Vánocích. A babí léto, které je pro začátek astronomického podzimu typické, bývá také každý rok jiné.
A jak to mají jinde ? Například na jižním pólu vyjde první podzimní den Slunce nad obzor a bude tam svítit půl roku.
Rovnodennost nastává ve stejný okamžik pro celou zeměkouli a je definována astronomicky. Ovšem na různých místech Země budou mít různý místní čas, případně i datum. Letos nastane rovnodennost podle středoevropského letního času 23. září ve 4:29 ráno, ale v Americe budou mít v tuto chvíli teprve večer dne 22. září. Také si musíme uvědomit, že zatímco na severní polokouli se jedná o rovnodennost podzimní, na jižní polokouli mají rovnodennost jarní, začíná jim totiž jaro!

počítadlo.abz.cz

Template By Blogger Templates
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se