« Úvod | VÝLET S KRAKOVANSKÝMI ... »

ŘÍJEN V ZAHRADĚ

jablíčka
Letos je babí léto pěkné a zatím trvá. Mnozí z nás rádi tráví ještě volné chvíle na zahradě. Dokud počasí přeje je čas ještě udělat spoustu práce, než zahradu uložíme k zimnímu spánku.

Sklízíme ovoce. Staré ovocné stromy po sklizni očistíme od případných moniliových plodů.
Posbíráme ze země spadané ořechy a dáme je sušit na vzdušné místo. Ideální je, sušit je bez slupky.
Před usklaňováním jakéhokoli druhu ovoce vytřídíme poškozené a nevyvinuté plody.
Říjen je hlavním obdobím sázení ovocných stromků. Hloubka výsadby se většinou řídí podle toho, jak stromek rostl ve školce, zpravidla dosahuje úrovně těsně pod místem štěpování. Příliš hluboká výsadba vede k pomalému růstu, nenasazení květů i větší náchylnosti k chorobám. K mladému stromku umístěte jako oporu pevný kůl.
Koncem měsíce začneme se sklizní košťálovin a kořenové zeleniny. Zeleninu očistíme a uložíme do sklepa. Například nedorostlý květák můžeme založit i s kořenem ve sklepě do písku. Prostory, kde zeleninu skladujeme musíme pravidelně větrat.
Dobře usušenou kuchyňskou cibuli skladujte na suchém, chladném a dobře větraném místě, nejlépe v dřevěných lískách a v tenké vrstvě. Pokud bude "přezimovat" v prostorách, kam může proniknout mráz, rozložte ji ještě do tenčí vrstvy. Se zmrzlou cibulí se nesmí hýbat! Po rozmrznutí se využívá stejně jako kterákoliv jiná.
Koncem tohoto měsíce vysazujte česnek do hlubší hlinitopísčité půdy dobře zásobené živinami a na teplá, slunná místa. Proti mrazu je odolný. Zařazujte ho do druhé trati, nesnáší totiž čerstvé hnojení. Nejvhodnější předplodiny? Košťáloviny nebo okurky.

Dáváte přednost bylinkám? Ještě v říjnu můžete naposledy sklízet listy meduňky. Abyste si její vůni uchovali do příštího roku, jako nejvhodnější metoda konzervace se ukazuje sušení celých listů.
Pro přezimování muškátů vybírejte co nejsvětlejší místo. Například chladnější chodbu nebo halu, zimní zahradu… Také dodržujte teplotu v rozmezí 10 až 12 °C a myslete na zimní zálivku. Zalévejte mírně a občas, rostliny nesmíte přemáčet.
Ze silných a zdravých muškátů a fuchsií odebíráme řízky.

Ze záhonů vybíráme hlízy mečíků, begonií a jiřinek. Očistíme je a poté uložíme k přezimování na vhodné před mrazem a hlodavci chráněné místo.
Odřezáváme a sušíme květiny k tomu určené.
Připravíme se na ochranu chryzantém před prvními mrazíky.
Stane se, že na některých rostlinách se na podzim objeví houbové choroby - například na trvalkách, plíseň šedá například na kopretinách nebo padlí na lupině. Zabránit šíření těchto chorob můžeme tak, že na napadených rostlinách provedeme hluboký řez. Odstranit musíme celou napadenou část. Nyní před ukončením vegetačního období si můžeme takovýto zásah na rostlinách dovolit.
Vysazujeme cibuloviny - tulipány a narcisy.
Vyprazdňujeme nádoby s vodou, aby v mrazu nepopraskaly.
Podpíráme vysoké letničky.
Sklízíme vyzrálá semena rostlin a označená si je ukládáme pro výsev v příštím roce.
Pro citlivější druhy rostlin připravujeme ochranu proti mrazu.


počítadlo.abz.cz

Template By Blogger Templates
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se