« Úvod | OPEŘENÍ KAMARÁDI »

ZÁJEZD S KRAKOVANSKÝMI ZAHRÁDKÁŘI 29. 8. 2015

zájezd34

Také letos zahrádkáři z Krakovan připravili již tradiční zájezd za krásami naší země. Padesát míst autobusu bylo brzy obsazeno, a tak zbývalo jen doufat, že vyjde počasí a nic se nepokazí.
Všichni účastníci zájezdu byli dochvilní, takže po šesté hodině ranní jsme vyrazili z Krakovan směrem k hradecké dálnici. Jízda ubíhala v pohodě a po dvacetiminutové přestávce a drobné komplikaci, kdy jsme museli změnit trasu pro nízký profil podjezdu jsme ještě před otevřením dorazili na tvrz Orlice u Letohradu. Již při cestě z parkoviště jsme byli zaujati neobvyklou stavbičkou opláštěnou nerezovým plechem. Jedná se o věž Neviditelný periskop autora profesora Zdeňka Fránka, která je dle informace na vstupu upgradem (novou verzí) staveb Perské věže a Neviditelné věže, které jsou postupně přepracovávány a doplňovány do současné podoby a mají stále stejné jádro. Věž provedena v interiéru jako Perská věž, kdy měl divák možnost dotknout se stropu ze střešní terasy, v historickém prostředí budila pozornost jako Neviditelná věž. Neviditelným Periskopem může být pozorována příroda, do které je periskop umístěn. Bude zde po 3 roky pozorováno vnímání věže veřejností, ale i zkoumán vztah věže a přírody.
Na nádvoří tvrze, kde funguje též krásný hotel, potěšily hlavně děti klece se zvířaty, mají zde krásný exemplář výra velkého a veselou samičku nosála, která sice vypadá jako kočička se špičatým čumáčkem, ale jedná se o zvířátko z čeledi medvídkovitých.
Na prohlídku okolí jsme měli dost času, neboť výklad sličné průvodkyně jsme museli absolvovat ve dvou skupinách. Tvrz je velmi stará, sídlo vzniklo již na konci 13. století, v 16. století pak bylo přestavěno na renesanční zámek, který ale zhruba po stu letech šlechta opustila a tak byl využíván jako hospodářský dvůr. Jako turistický cíl slouží místo po rekonstrukci od roku 2012.
Prohlídka, kterou jsme absolvovali, není dlouhá, ale zato jak je nyní moderní interaktivní. Skrz prosklenou podlahu jsme mohli nahlédnout do původních gotických sklepů a zkusit si trefit se mincí do cínového talíře pro zajištění budoucího bohatství. Ve velkém renesančním sklepě zahlédli jsme kostru vězně upoutaného v kládě v hladomorně i jeho strážce zeleného patrně z tíže originální kroužkové košile. I přes výzvu nikdo nepoužil nabízené výsernice, ale v kuchyni jsme byli zaujati dobře vymyšlenými kamny, která mohou směle konkurovat moderním sporákům. Ochutnávku právě upečených koláčků jsme si ovšem nenechali ujít.
Po krátkém přesunu do Muzea řemesel v Novém Dvoře v Letohradě šikovní muži svlažili vyprahlá hrdla točeným na terase, neboť teplota již vzrostla, ale prohlídka expozice myslím všechny zaujala. Na 1700m2 ve třech podlažích jsou umístěny doklady práce mistrů více než 50 řemesel, takže každý si našel to své.
Najdeme zde i pohyblivý vyřezávaný skanzen řemesel, který potěšil opět hlavně děti. Na dvanáctou hodinu byl ve zdejší restauraci připraven oběd, vydržela bych se ale kochat mnohem déle, když navíc jsme byli jen v jednom z několika možných okruhů. Současní majitelé Pavel a Drahomíra Taclovi, kteří v letech 1996-2001 bývalou sýpku poškozenou vestavěním obilných sil zrekonstruovali na Společenské centrum, kam umístili Restauraci Nový dvůr, restauraci ve sklepě, zahradní restauraci na terase a vybudovali rozsáhlé Muzeum řemesel, mají můj obdiv a úctu.
S obědem byli myslím všichni spokojeni, dle výběru řízek nebo guláš byl chutný a obsluha rychlá a milá. Ještě kávičku a jeli jsme dál.
Nasyceni a spokojeni jsme v klidu vyslechli zajímavý životní příběh Václava Divíška známého pod řádovým jménem Prokop Diviš na zápraží jeho rodného domku v Helvíkovicích u Žamberka. Ve stínu kopie jeho bleskosvodu jsme se mohli obdivovat cílevědomosti jeho životní práce, která generacím poté přinesla mnoho užitku včetně elektroléčby pohybových neduhů, která se, samozřejmě v moderní podobě, používá dodnes. Prošli jsme prostý příbytek a pokračovali do posledního našeho cíle, troufám si říct vrcholu zájezdu, kterým byl překrásný zámek Častolovice.
V současnosti je zhruba v 15 místnostech západního křídla zřízena expozice, která seznamuje se způsobem života šlechty v období od renesance (konec 16. a 17. století) až po konec 19.století. Občas ale lze zahlédnout i drobné připomínky z nové historie zámku, hned pod schodištěm ve vstupní hale má paní domu vystaveny fotografie svých vnoučat. V přízemí zámku se nachází také prodejní obrazová galerie, kde se v sezóně konají měsíční výstavy většinou místních umělců a kam jsem nahlédla bohužel jen jediná, a také zámecká restaurace. Diana Sternbergová umožňuje pronájem prostor zámku pro svatební obřady (v přízemí zámku je zřízena obřadní síň, pro velké svatební obřady může sloužit rytířský sál, církevní sňatek je možné uzavřít v zámecké kapli) a jiné akce. Velký důraz je ze strany majitelky kladen na květinovou výzdobu a to jak na nádvoří, tak v interiérech. Prosklená arkádová chodba je plná krásných květin a jelikož původní povolání současné majitelky zámku je bytový design, byly jí některé pokoje citlivě upraveny. Zámek je díky instalované plošině na hlavním schodišti přístupný i vozíčkářům.
Prohlídku jsme opět absolvovali ve dvou skupinách, ale vůbec jsme se při čekání nenudili. Příjemná kavárna na nádvoří s ptačími voliérami a kašnou a výborná zmrzlina lákaly ke spočinutí.
Škoda, že nebylo více času na anglický park, ten má ovšem rozlohu 42 ha. V parku žijí bílí daňci a jeleni Dubowského. U zámku leží minizvěřinec pro děti. V roce 2010 byl v zámeckém parku otevřen gloriet, sloužící k odpočinku návštěvníků parku.
Unaveni a plní zážitků jsme vyrazili k domovu, kam jsme dorazili okolo 18. hodiny.
Díky patří panu Stanislavu Hervertovi za bezproblémovou dopravu a příjemný moderní autobus, v horkém dni byly pohodlné sedačky a fungující klimatizace výhrou.
Výlet 2015 je za námi, povedl se na výbornou. Kdo jste nebyl s námi, litujte toho a pojeďte příští rok.
Fotogalerii možno shlédnout v menu vpravo.

počítadlo.abz.cz

Template By Blogger Templates
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se