« Úvod | ZÁJEZD S KRAKOVANSKÝMI... »

PODZIMNÍ ROVNODENNOST

podzimní rovnodennost
Podzimní rovnodennost je prvním dnem podzimu. Slaví se po celém světě v mnoha různých společenstvích a zvláštní význam má pro novodobé pohany a čarodějnice. Pro většinu lidí je podzim dobou, která přináší sklizeň, plodiny se konzervují a uchovávají pro nadcházející zimu, a my se kocháme barevným listím a připravujeme své tělo a duši na nadcházející chladné měsíce.
Slovy slavného básníka Keatse, podzim je "dobou mlhy a sladké plodnosti". Podzim je plný barev, chladných rán a zvyků, jako je pouštění draka nebo vinobraní. Předcházející svátek dožínek se nesl ve znamení velké obilné sklizně, tento je nazývaný druhou sklizní a přináší s sebou počátek temné poloviny roku - doby, kdy část tmy opět převáží nad vládou světla.
Rovnodennost je astronomický bodem, a země se při svém otáčení všelijak vychyluje, proto se datum každý rok může o něco lišit. Podzimní rovnodennost nastává ve chvíli, kdy zažíváme den a noc ve stejné délce. Až do této chvíle moc světla převládala nad tmou. A to se nyní změní.
Nastává sklizeň, a říká se, že právě v tomto okamžiku se příroda ocitá v dokonalé rovnováze. Je čas sklidit, co jsme zaseli, vzdát díky za úrodu a hojnost, kterou Země dává. Čas dokončovat rozdělané projekty, a rozmýšlet budoucnost. Je doba oslavy rovnováhy.
Příchod podzimní rovnodennosti ohlašuje truchlení za slunečního boha. Také my si uvědomujeme, že všechno jednou musí skončit. Čas odchodu a konce, která je dobrou příležitostí k tomu oslavit své úspěchy, poděkovat sami sobě a těm, kdo nám pomohli, a otevřít se rovnováze.
Přeju Vám, abyste při ohlédnutí za uplynulou sezonou pocítili radost a uspokojení z dobře vykonané práce.

počítadlo.abz.cz

Template By Blogger Templates
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se