« Úvod | PRO ZASMÁNÍ I INSPIRAC... »

MÁJ

květen
Pátý měsíc v roce, označovaný česky květen.

Ačkoli na označení květen už jsme si zvykli, v pranostikách se často objevuje starší název – máj (z latinského Maius). Slovník německo-český, sestavený počátkem 19. století Josefem Dobrovským, nabízí pro pátý měsíc roku vedle máje a května také označení tráven a trnopuk. Slovo trnopuk v závěru jedné z nejznámějších pranostik tedy není jen jakýmsi výmyslem kvůli rýmu, ale dnes téměř neznámým označením května: Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem, trnopuk – z kamen fuk.
I v cizích jazycích vede označení máj -
• angličtina: May
• francouzština: mai
• italština: maggio
• maďarština: május
• němčina: Mai
• polština: maj
• portugalština: maio
• slovenština: máj


Květen je mezi zahrádkáři měsícem oblíbeným i obávaným zároveň. Zahrada hýří pestrou paletou květů; nejpilnější pěstitelé si užívají sklizeň ranné zeleniny. Kdyby chtěli majitelé zahrad v květnu stihnout vše, co by chtěli, pak by ani neměli čas chodit do práce. Těch činností, do kterých je záhodno se v pátém měsíci roku pustit: rytí, hnojení, setí, sázení, pletí, zalévání, stříhání, sekání, mulčování. A sotva to všechno uděláte, už abyste začali nanovo.

Aby to však nebylo úplně jednoduché, je třeba bedlivě sledovat počasí. Květnové mrazíky nepřicházejí každoročně, ale přijdou-li, choulostivé rostliny spálí. Ledoví muži, tři zmrzlí, zmrzlíci – tak lidé přezdívají květnovým dnům spojeným se jmény Pankrác, Servác a Bonifác (12. – 14. května). Zvlášť vtipně se vypořádala se zkratkami jmen ledových mužů tahle pranostika: Pan Serboni pálí stromy.

Máj - lásky čas
Květen je pod vlivem planety Venuše, ta je pojmenovaná podle bohyně lásky, štěstí, jara a milostné poezie. Nikdo už nikdy nezjistí, zda to byla římská Venuše, řecká Afrodita, slovanská Lada či nějaká jiná bohyně lásky, která vedla ruku Karla Hynka Máchy, když psal proslulé verše:
Byl pozdní večer - první máj - večerní máj - byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.

A protože trocha poezie nikoho nezabije, vžil se v Praze hezký zvyk nosit v prvomájový podvečer k soše tohoto romantického básníka kytičku květů. Při té příležitosti se milenci zastaví pod rozkvetlou třešní (nebo břízou), protože, jak praví lidová moudrost, dívka na prvního máje nepolíbená do roka uschne. Májové oslavy tedy nebyly jen záležitostí vesnice, ale pronikly i do měst. Známé jsou například tradiční jarní studentské slavnosti - majálesy.

Spíše venkovským zvykem je zas pokácený strom s odstraněnými spodními větvemi a oloupanou kůrou, ozdobený stuhami, vztyčený na jaře na návsi či před obydlím milované dívky - májka.

májka

počítadlo.abz.cz

Template By Blogger Templates
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se