« Úvod | MÁJ »

ČERVEN

červen2


Již po dobu více let je měsíc červen prohlašován jako měsíc myslivosti a ochrany přírody. Proč právě červen? V tomto měsíci je v přírodě nejkrásněji. Stromy jsou oděny do krásného šatu svěže zeleného listí a jehličí, na lukách a v okolí vod rozkvétá spousta pestrobarevného kvítí. Kouzlo celé přírody dodávají časně ráno kapky rosy, které se třpytí na trávě jako diamanty.
Červen je pro většinu z nás příjemným měsícem. Léto je celé před námi, dny jsou dlouhé a my jsme nabiti energií, kterou přičítáme blížící se dovolené a prázdninám. Červen je tak měsíc, který nabízí nejvíce aktivity a dodává nám sílu zvládnout úplné maximum. Letní slunovrat pak bude znamenat úplný vrchol, po kterém začnou energie opět pomalu slábnout
Už v dávných dobách si lidé všimli, že jsou v tomto období aktivnější, a přičítali to letnímu slunovratu. Ten se dříve slavil po celém světě napříč všemi kulturami. Vyvrcholením oslav byla svatojánská noc, kdy se provádělo svatojánské čarování.
Slunovrat se slaví odpradávna po celém světě, bez ohledu na kulturu, která v dané oblasti vládne. O letním slunovratu síla slunce vrcholí, začíná jím období plného léta.

Slunovrat je astronomický termín pro okamžik, kdy sluneční paprsky dopadají kolmo na obratník Raka. Na severní polokouli nastává nejdelší den a nejkratší noc a také astronomické léto.

Letní slunovrat připadá na 21. června, přesný čas se může mírně měnit. Slunce vstupuje do trojice tzv. letních znamení – Raka, Lva a Panny.

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Podle keltské a germánské tradice mají ohně dodat slunci sílu, navíc oživují tajemné síly, které střeží poklady země. Slunovrat byl dnem magických obřadů.

Velké oslavy slunovratu probíhají každoročně nedaleko od městečka Salisbury v jižní Anglii v tajemném komplexu menhirů a kamenných kruhů Stonehenge. Tuto stavbu pravděpodobně ovlivnilo pozorování a výpočet letního slunovratu a je možné, že se v něm pohanští kněží scházejí už několik tisíc let.

V Lotyšsku se slaví slunovrat po celou noc – nikdo nesmí spát, aby nezmeškal východ slunce. Dívky si uvijí věnečky z polního kvítí a chlapci dostanou korunu z dubového listí.

Lidé připravují pro tyto slavnosti speciální sýr a pivo, obcházejí domy a za zpěvu starých písní se obdarovávají. Ráno mají muži naskákat do nejbližšího jezera či řeky.

Poté, co oslavující přivítají východ slunce, skropí si tvář ranní rosou. V Čechách a na Slovensku se slunovrat slaví zejména jako folklorní slavnost.


bylinky


Červen je také čas sběru bylinek, tedy hlavně jejich nadzemních částí. Můžete si je na zimu nasušit, zmrazit, naložit do alkoholu či lihu, nebo si připravit sirup či med. Kvete nám spousta bylinek, ze kterých si lze uvařit med právě teď. Nemusí být jen z květů, dělá se i z listů nebo později z plodů. Většina bylinek se ale spíš suší, z důvodu vysokého obsahu cukrů v sirupech a medech.

Zde vám nabízím malý přehled běžně používaných léčivek, které sbíráme právě v červnu. Můžete si je nasušit, nebo připravit jiným oblíbeným způsobem. Při použití dbejte na svůj zdravotní stav a máte-li pochyby o správnosti používat tu kterou bylinku, poraďte se s vaším lékařem. Pokud bylinku dobře neznáte, měli byste se podívat do herbáře a předem si ujasnit, jak bylinka vypadá.
Co sbírat?
Květy:

Ćerný bez - nachlazení, migrény
divizna sápovitá velkokvětá – zánět průdušek, zahlenění, chrapot
heřmánek pravý – potopudný prostředek, křeče trávicího traktu, dezinfekční. prostředek
heřmánek římský – bolestivá menstruace
hluchavka bílá – nepravidelná menstruace a výtok, při nepravidelné stolici
lípa velkolistá, srdčitá, malolistá – (začátek rozkvětu) horečnatá onemocnění z nachlazení, ledviny, močový měchýř
vlčí mák – (korunní lístky) nemoci z nachlazení, záněty dýchacích cest, plicní choroby.

Listy

Bazalka pravá – nadýmání, poruchy trávení
borůvka brusnice – žaludeční křeče
jablečník obecný – (listy v době květu) kašel, nepravidelná činnost srdce, nechutenství, choroby jater a žlučníku
jahodník obecný - (listy v době květu) nemoci ledvin a ledvinové kameny (nepoužívat šlechtěné odrůdy)
kopřiva dvoudomá palčivá – pročišťuje organismus, záněty močových cest, podpůrná léčba cukrovky, choroby jater a žlučníku
máta peprná – (i nať) křeče trávicího traktu, nadýmání, poruchy žaludku nervového původu, žlučové kameny, nechutenství
meduňka lékařská – (i nať) nadýmání, bušení srdce, nespavost, bolestivá menstruace
ostružiník křovitý – (mladé lístky) kašel, průjem
jitrocel kopinatý - (dejte pozor při sušení, aby se listy při sušení nezapařily, zhnědnou a ztrácejí účinnost) Při suchém a dráždivém kašli usnadňuje odkašlávání. Zevně k ošetření boláků a drobných poranění.

Nať

Kontryhel obecný – (nať v době květu) silná menstruace, klimakterické potíže
mateřídouška obecná – katary dýchacích cest, dráždivý kašel, nervová vyčerpanost, bolestivá menstruace řebříček obecný – nechutenství, žaludeční potíže, průjmy, nadměrná menstruace
třezalka tečkovaná – neklidný spánek, poruchy trávení.

Přeju vám krásné dny v přírodě a hodně zdraví.
bezová limonáda

počítadlo.abz.cz

Template By Blogger Templates
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se