« Úvod | POJEDEME NA VÝLET »

VÝLET S KRAKOVANSKÝMI ZAHRÁDKÁŘI

DSC_0010

Již tradičně na konci prázdnin pořádají zahrádkáři zájezd za poznáním krás naší vlasti. Letos padla volba na skanzen v Přerově nad Labem a na zámek Radim. Za krásného počasí jsme v sobotu 27. srpna vyjeli. První zastávka Přerov.
Polabské národopisné muzeum je oficielní název nejstaršího českého skanzenu lidové architektury. Byl založen koncem 19. století majitelem přerovského panství arcivévodou Ludvíkem Toskánským z rodu Habsburků. Ten nechal upravit stavbu z počátku 18. století, bývalou panskou kovárnu a rychtu na ,, staročeskou chalupu“. V r. 1967 tuto památku převzalo do své správy Polabské muzeum v Poděbradech a začalo tu budovat tzv. Polabský skanzen. V 70. letech se staly součástí skanzenu další stavby, dnes se jedná celkem o 32 objektů. Součástí je i stará škola. V jednotlivých objektech jsou ukázky z řemesel jako je včelařství, mlékárenství, kovářství, dílna ševce, krejčího apod. Krásné jsou situace vyobrazené pomocí figurín jako rodina u stolu a další ukázky z běžného života lidí na vesnici.
Každoročně koncem srpna ožívají ve skanzenu pohádkové postavy, které spojuje pan režisér Zdeněk Troška. Ten je tu vždy doslova v obležení a nepomůže ani předstíraná přísnost při diktátech, kterými se v muzejní škole snaží nejen děti připravit na nový školní rok. Diktát byl plný chytáků a tak přítomní v lavicích měli plno práce. Po společném vyhodnocení a opravách Zdeněk Troška podepisoval to, co jednotliví přítomní vytvořili. Kromě pohádkových postav byl v areálu připraven bohatý program pro děti, mnoho soutěží o ceny, improvizační divadlo v aleji ve spodní části skanzenu, originální kostýmy z pohádek Fundusu Barrandov, zejména z pohádky Honza málem králem, nebo jarmark. Také jsme si pochvalovali nové objekty, o které se skanzen za poslední rok rozšířil. Pan Troška byl stále středem pozornosti, všem požadavkům o společnou fotografii vyhověl. Následovala krátká diskuse s přítomným hejtmanem středočeského kraje o filmové tvorbě, zejména příhody z natáčení jednotlivých dílů Slunce, seno… Celý program byl obohacen o přítomnost zaměstnanců skanzenu ustrojených do dobových kostýmů. Samozřejmě nechyběly stánky s občerstvením a prodej různých suvenýrů a upomínkových předmětů. Zřizovatel skanzenu do budoucna uvažuje o rozšíření expozice do budovy vedle stojícího zámku, který je nyní v majetku Českého rozhlasu. V rámci prohlídky jsme navštívili výstavu s názvem ,,Staré dobré časy“, která byla uspořádána ze sbírky dobových předmětů, krojů, vybavení domácností, které celý život sbírá paní Iva Hüttnerová.
V čase oběda jsme se přemístili do motorestu Kersko, kde byl zajištěn oběd. Sice jsme se najedli a napili, ale moc nadšení to nevyvolalo, příště se radši tomuto zařízení vyhneme.
Druhá část programu byla zámek Radim. Byl postaven v roce 1610. Je ve své zachovalé podobě jednou z nejnázornějších ukázek renesančního venkovského sídla střední šlechty. Postavit si ho nechal Karel Zárube z Hustířan. V posledních letech prošel zámek celkovou rekonstrukcí. Interiéry jsou vybaveny renesančním nábytkem. V několika místnostech zůstaly zachovány původní malované stropy z r. 1610. Velmi dobře byla hodnocena kavárna na zámku s točenou plzní a zmrzlinovými poháry. Určitě lépe než samotný zámek.
Výlet se vydařil, počasí jako obvykle ukázkové. Těšíme se na příští rok, kdy plánujeme prohlídku barokního areálu Kuks, který byl nedávno nákladně opraven a zámek Hrádek u Nechanic.

počítadlo.abz.cz

Template By Blogger Templates
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se